מחלות חום

 

החורף כבר מראה את אותותיו, גם אם ביום עוד חם, כולנו מרגישים את שינויי הטמפרטורה בין היום ללילה, ולפעמים מרגישים שעוד קצת – ונהיה חולים..אז כדאי לעשות קצת סדר בנושא מחלות החום. במאמר זה אסקור את הסיבות האפשריות לעליית חום בילדים ובתינוקות, אציע זווית הסתכלות והתמודדות שונה מן התגובה הרגילה שלנו ההורים, ואתן דוגמאות לטיפול הומיאופתי ולטיפול תומך במצבים האלו.

 

מהם הסימנים המעידים על התפתחות חום?

 

החום מתפתח בד"כ ללא סימנים מוקדמים, אך לפעמים מופיע לפניו שיעול או נזלת,

או ששמנו לב שהילד כמעט ולא אכל, או שהיה נראה רגיל לגמרי ושיחק.

אולי ראינו שהילד לא כתמול שלשום, ושהוא חווה אי נוחות או מצוקה מתמשכת:פיזית ורגשית.

 

 

 

 

אלו הן כמה מהמאפיינים המשותפים להופעת חום בילדים:

 

1. שינוי בהתנהגות- בתינוקות בד"כ: נראה שאלו הפעלתנים בטבעם יהיו שקטים יותר פתאום, אחרים יתלוננו יותר, יהיו חסרי מנוחה.

2. קור וצמרמורות- ילדים גדולים יותר יתלוננו על תחושת קור פתאומית וירצו להתכסות,תהיה להם צמרמורת פתאומית, מה שמבשר על עליית החום.(לא פרכוסים- שאותם יקדים אובדן הכרה- יש לגשת מיד למיון).

3. כאבים נלווים- התלוננות על כאבי ראש, בטן או גפיים.

4. הקאה- כשהחום עולה, הגוף מתגייס לפעולה,ובמקום להפנות את כל המשאבים והמאמץ שלו לעיכול- יפנה אותם למלחמה בחום.הקאה או פליטה של האוכל היא היפטרות ממשא מיותר של הארוחה הקודמת והיא תקל בד"כ על הילד ( יש לשים לב שאין הקאות מרובות מידי- אם כן, לפנות לרופא).

 

תופעות היוצאות מן הכלל ומצריכות פניה לרופא או למיון:

 

חום גבוה עם הזיות או פרכוסים- תופעה לא שכיחה המופיעה בילדים או מבוגרים בעלי נטייה לבעיות נוירולוגיות.

כאבי ראש עזים והקאות חוזרות- יכולים לרמז על דלקת קרום המוח.

כל מקרה שבו אינכם בטוחים – והתמונה משתנה במהירות- פנו לרופא.

 

 

מהן הסיבות להתפתחות תופעת החום ?

 

♦ מדוע בכלל מתפתחת מחלה? ההומיאופתיה, כשיטת טיפול הוליסטית, בוחנת את המרכיבים הרגשיים למחלה באותה זכוכית מגדלת כמו את הפיזיים. אם אתאר את התפתחות המחלות כמשוואה, היא תהיה כזו:

 

סטרס + רגישות ונטייה לחולשה במערכות מסוימות = התפתחות סימפטומים: חום גבוה, שפעת, כאב גרון ואוזניים.

 

מהו הסטרס? כל גורם בחיינו שהתרחשותו בעוצמה גבוהה תשפיע עלינו.

 

מהי הרגישות? כמובן שלכל ילד יש את הרגישות הספציפית לו: קושי בפרידה מאימא ואבא בבוקר , קושי וחוסר בטחון לעמוד על שלו מול ילדים שחוטפים צעצועים למשל, קושי בהסתגלות לשגרה ולרוטינה בגן,ועוד ועוד.יש ילדים הרגישים יותר מאחרים להשתנות פתאומית של התנאים הפיזיים סביבם כמו חשיפה לקור או לרוח חזקה .כאשר אין לילד בתוכו את הכלים לתת תשובה לסטרס שאיתו הוא נפגש, לאורך זמן הוא יפתח קושי או מחלה.

 

מדוע מתפתחים סימפטומים אלו דווקא?

 

לכל ילד יש את האיברים או המערכות החלשות יותר אצלו בגוף.פעמים רבות הנטיות האלו מועברות בתורשה מן ההורים: אוזניים, גרון, דרכי הנשימה, יש כאלו שמיד מעלים חום ויש כאלו שכמעט ולא מעלים חום –סימן פחות טוב בילדות ומראה על חולשה של מערכת החיסון.

 

בכל מקרה, החום מעיד על פתרון הולך וקרב של המצוקה המתמשכת הזו.

 

מה הסיבה לעלית חום מבחינה פיזית?

 

כאשר אנו חווים קושי רגשי, הסתגלותי או תפקודי, ההגנות שלנו ומערכת החיסון שלנו נחלשות ואנו רגישים יותר ועשויים להידבק בקלות רבה יותר .האם ידעתם כי סטרפטוקוק הגורם לדלקת גרון ושקדים נמצא גם בתרביות שנלקחו מילדים בריאים?גם שפעת ,הידועה כמדבקת מאד, לא תופיע אצל כל ילד, גם אם במגע קרוב כמו בגן.כאשר הצליח לחדור זיהום ויראלי או חיידקי, הגוף בתגובה מעלה את הטמפרטורה שלו על מנת להפסיק את התרבות הפתוגנים, ושולח את תאי המערכת החיסונית,הכדוריות הלבנות- להילחם בהם.

 

חום כתהליך אקוטי- תהליך בריא במאופיין בהתחלה, אמצע, שיא וסיום, הוא זמני וקצר, לפעמים הידבקות בווירוס בטן או בשפעת. לאחריו- יש שיפור בבריאות, קפיצת גדילה משמעותית ביכולת השפתית, החברתית ובגדילה.

 

חום כתהליך כרוני- חום המתפתח בתגובה למצב מתמשך של הרעה בבריאות, שמלווה את הילד מתחילת חייו . למשל ילד שסובל לאסטמה מתחילת חייו, מטופל בסטרואידים, ולעיתים מעלה חום.במקרה כזה, הגוף לא תמיד מצליח לפתור בעצמו את הבעיה עד הסוף, כיוון שהבעיה היא עמוקה יותר וכרונית כאשר החום הוא ניסיון לשחרר את הגוף ממצוקתו. כאן כדאי מאד להיעזר בהומיאופתיה.

 

 

טיפול תומך- לילד ולנו ההורים..

 

♦ לגבי שיכוך חום- חום הגוף הרגיל בילדים הוא37.5- 37 מעלות צלזיוס, ולכל אחד יש גם נורמה משלו.יתכן כי כבר הבחנתם- יכול להיות הפרש של כחצי מעלה מילד לילד.לכן עליה לחום של 38 מעלות צלזיוס אינה עליה כה גבוהה. אם הילד נמצא במצב רוח טוב, פעיל ואינו אפאטי, לא חייבים להוריד את החום. דווקא כדאי לתת לגוף לעשות את שלו. אם מגיע הלילה והחום עוד מטריד לפני השינה, אפשר לתת כמות קטנה של מוריד חום, כדי לא להוריד אותו לגמרי, רק על מנת למנוע סבל בזמן השינה. החום  בפני עצמו אינו מחלה, הוא סמן למצב המחלה-בשיאה או בדעיכה, לכן הורדת חום מידית מונעת מאיתנו לראות את המצב לאשורו,כך נוצר מעגל שלילי בו הילד נראה בסדר, חוזר לגן, מותש מן המאמצים שלו כי אינו באמת בריא, ושוב חוזר החום.

 

♦ תדירות תקינה של מחלות חום – בתינוקות- 4 אפיזודות של חום בשנה, ובילדים עד גיל 3 - נורמאלי לחלוטין לצפות למחלות באופן כללי,  2-3 פעמים בחודש.

 

מה אפשר לעשות?

 

תמיכת ההורים- סבלנות מצידנו ההורים, נוכחותנו המידית והמשרה ביטחון או של הקרובים- היא בדיוק מה שהילד צריך.אם נצרף לכך שקט (הכוונה – הימנעות מרעש), אור חלש ועדין בבית בגלל רגישות העיניים לאור בזמן מחלה-אלו הם הדברים העיקריים  שלהם זקוק הילד.

אמבטיה – לא קרה אלא פושרת ונעימה.המים יתקררו באיטיות ויסייעו לגוף להתקרר מעט.

לבוש- להלביש את התינוק או הילד בכמה שכבות אך לא להעמיס.כשרואים שהוא מזיע לקלף ממנו בהדרגה את השכבות.תינוקות מאבדים חום רב דרך ראשם הגדול, לכן יש לחבוש להם כובע.

תזונה- באופן טבעי התיאבון פוחת בזמן חום או מחלה .מומלץ לתת מזון קל, דל שומן וחלבון :מעט ירקות מבושלים למשל, צנים, מרק עוף צח.לא מומלץ (למרות שאנו מתפתים ל"פצות" את הילד..)שוקולד ,ממתקים וחטיפים.

שתייה- להקפיד על שתיית מים או הנקה תכופים למניעת התייבשות, בכמויות קטנות בכל פעם. ניתן להכין חליטות תה ממותקות במעט דבש (לא לפני גיל שנה) או במעט סוכר חום.

 

טיפול הומיאופתי במצבי חום

 

האבחנה- במקרים כאלו הצפייה וההתבוננות בילד הן חשובות מתמיד: האם הילד סמוק בפנים וחם, אך רגליו קרות? האם הוא אפאטי כבר מחום 38 מעלות? או עם חום גבוה ומצב רוח מצוין ופעיל, האם הוא רוצה רק לישון? רק על הידיים?האם יש תאבון לא אופייני לזמן מחלה? איך שותה- לגימות קטנות ומעט או המון? האם יש חולשה וכאבי שרירים? האם מוטב מאויר פתוח שנכנס מן החלון או רוצה רק להתכסות.

אני מוצאת את המאפיינים המיוחדים של התינוק או הילד נכון לזמן המחלה, מבררת כיצד היא התחילה- רגשית ופיזית, איך התפתחה, מה המצב כעת, וכיצד הוא שונה ממאפייני התינוק בד"כ.

 

הטיפול- כשמגיע אלי ילד בתחילת מחלה סוערת כזו של עליית חום, אני מבררת את התמונה הקיימת כפי שהסברתי ומתאימה לו את התרופה ההומיאופתית המיוחדת לו , לפי המאפיינים המיוחדים שלו.כאשר ילד נמצא בטיפול הומיאופתי כבר, אני מכירה אותו ואת הרגישויות שלו, והרמדי הרגילה שהוא מקבל תעזור לו באפקטיביות ובמהירות. לכן, מומלץ מאד באופן כללי לטפל בהומיאופתיה גם בזמן בריאות, למניעת מחלות. לעיתים יש להחליף את הרמדי הרגילה ואז אני מתאימה את הרמדי ההומיאופתית (הכנה הומיאופתית ) לפי הסימפטומים ,ואת המינון שלה בהתאמה למצב. בשני המקרים כמובן,ככל שהמצב סוער, תדירות מתן הרמדי תגבר, עד לשיפור ואז בהדרגה אוריד את המינון. הקשר עם ההורים בזמן כזה יהיה תכוף יותר, כל כמה שעות.

 

דוגמאות לתרופות הומיאופתיות במצבים אלו:

 

♦ איתי בן השנתיים -  הגיע אלי מלווה באימו המודאגת לאחר שהעלה חום בפתאומיות ובמהירות, כמו ברגע. פניו היו סמוקות וחמות, אישוניו מורחבים,וכפות ידיו ורגליו היו קרות. למרות שהוא חם הוא סובל דווקא מקור (רצה להתכסות) היה צמא ולפעמים יבקש לימונדה דווקא על מים. מפריע לו אור ורעש.איתי קיבל BELLADONA והחום ירד במהירות.

 

♦ עמיחי בן 1.5 -  הגיע עם חום גבוה, ובבירור הסתבר כי נחשף לרוח קרה וחזקה מאד.החום היה עולה עוד במיוחד בערב ובלילה ולווה בצמרמורות.הוא סירב שיגעו בו, נראה מרוגש וחסר מנוחה, ואוזניו חמות ואדומות, והיה צמא מאד. הוא קיבל את הרמדי ACONITE בעוצמה מתאימה, כל 3 שעות, ותוך יומיים יצא מן המחלה.

 

לסיכום-

 

מחלות חום אינן מן הדברים הנעימים שיכולים לקרות לילדינו וגם לנו- קצב החיים שלנו מהיר והשגרה מלאה בפעילויות, עבודה, חוגים, סידורים, כל אלו-בד"כ ישלחו אותנו מהר לגשש כדי למצוא משהו שיעזור להיפטר מן החום של הילד.אבל- אפשר גם אחרת.

אם נעצור רגע , ניתן לעצמנו להיות בבית ונעניק לילדנו כמה ימים מלאי תשומת לב ואולי גם זיכרון ילדות נעים- גם נעזור לו ואולי ניזכר שפעם, גם לנו היה מותר להיות חולים, ושהגיע הזמן להסתכל על מחלה כעל זמן בבית שיועיל לכולנו בטוח הארוך.

 

 

המידע באתר אינו מהווה ייעוץ או תחליף לטיפול רפואי

  • w-facebook